MNÍŠEK ŠEDÝ

CHOVÁME V MUTACI: PŘÍRODNÍ(ZELENÁ) , MODRÁ

 

Řád: Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď: Papouškovití (Psittacidae)
Druh: Mníšek šedý (Myiopsitta monachus)
Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 30 cm
Hmotnost: 120 g
Kroužek: 6,0 mm
Počet vajec: 4 - 8 ks
Inkubační doba: 26 až 28 dnů
Potrava: Směs + zrnin ovoce, zelenina a zelené krmení

Samec:
Má čelo modravě šedé, temeno a záhlaví šedavé, uzdička, líce a hrdlo jsou bledě šedé, prsa hnědavě šedá s šedobílým nádechem. Horní část břicha je olivově žlutá, boky, holenní peří a spodní krovky ocasní má jasně žlutavě zelené, záhlaví a zadní část krku zelené, plášť kontrastně hnědavě zelený. Krovky jsou tmavě zelené, spodní záda, kostřec a horní krovky ocasní žlutavě zelené, malé a střední krovky křídelní zelené, velké spodní krovky křídelní a vnitřní prapory spodní strany letek bledě modré, krovky ruční fialově modré, vnější letky ruční a loketní tmavě modré, úzce zeleně lemované. Ocasní péra jsou zelená, uprostřed namodralá, zespodu bledě zelená, u kořene šedavě modrá. Zobák je hnědavý, duhovka tmavě hnědá, běhák šedý.

Samice:
Je zbarvena stejně jako samec.

Mláďata:
Jsou podobná dospělým, ale duhovku mají černou, šedé čelo se zelenavým nádechem, letky zelenomodré.

Chov v zajetí:
Mníšek šedý je ideálním voliérovým ptákem. Můžeme ho chovat ve skupinách i v nevytápěných voliérách, proti silným a chladným větrům a zimní nepohodě je však chráníme přístřeškem.
Voliéry mají mít kovovou konstrukci, potaženou silnějším pletivem, protože rád vše dřevěné likviduje. Jeden pár se doporučuje chovat ve voliéře rozměrů 2 x 0,8 x 2,2 (výška) m, 2 - 3 páry minimálně v dvojnásobné velikosti.
Chovatelé jim doporučují podávat budky z prken rozměrů 20 x 20 x 40 (výška) cm nebo kmenové o vnitřním průměru 25 cm a výšce 40 cm. Vletový otvor mají mít 7 cm v průměru.
Všeobecně se o něm tvrdí, že pro nesnesitelný křik se nedá chovat v obcích, ale jen na okrajových částech nebo samotách. Tvrzení, že je hlučný a často nesnesitelný, je neopodstatnělé, protože má-li dostatek potravy, proutí na prolézání a okusování je nadmíru spokojený a jen občas se ozve svým typickým "krrk". Křičí jen v tom případě, je-li vyrušen, nebo spatří-li cizí návštěvníky. Někteří chovatelé si ho pro tyto vlastnosti cení, a proto ho mají ve svých voliérách.
První tok mníšků šedých obvykle zpozorujeme v zahradní voliéře až v polovině dubna nebo začátkem května. V té době jsou ptáci k sobě něžní, probírají si vzájemně peří a tiše cvrlikají.
Do voliéry jim dáváme dostatek různých větví (vrby, lísky topolů, ovocných stromů apod.) již od začátku března. Pohazujeme je po zemi, doporučená délka je 30 - 50 cm, průměru 2 - 10 mm. Zpočátku hnízdo staví samec a samice, později samec opravuje jen vnější část a samice dokončuje vnitřní úpravu. Jakmile se v hnízdě objeví výstelka z jemně rozkousaných částí, dochází brzy k snůšce vajíček. Větve se mají dávat do voliéry po celou dobu hnízdění, protože samec je s nimi stále zaměstnán. Hnízda ponecháváme ve voliéře neporušená, protože ptáci v nich zahnízdí (po menší úpravě) i v následujících letech.
Vejce samice snáší obden, snůška je nejčastěji 4 - 6 vajíček (maximálně 9), inkubace 22 - 23 dnů a mláďata jsou vzletná za 6 - 7 týdnů. Někdy z hnízd vyletují i předčasně, neumí létat a šplhají po pletivu ve voliéře, nebo je najdeme sedět na zemi v rohu voléry. Taková mláďata doporučujeme vložit zpět do hnízda.
Mladé krmí nejprve jen samice nakrmená samcem, jakmile je však přestane v hnízdě zahřívat, krmí je oba rodiče. Přikročí-li samice k novému hnízdění, krmí mláďata jen samec. První chmýří mláďat je žluté, za 5 - 8 dní se mění na bělošedé a po 12 dnech na tmavošedé. Mladí ptáci vyhledávají potravu ve voliéře asi za 5 - 7 dní po opuštění hnízda, za 3 týdny jsou samostatní a mají se od rodičů izolovat. Pohlavně vyspělí a chovu schopni jsou ve věku 12 měsíců.

Krmení:
Naši chovatelé je krmí slunečnicí, prosem, ovsem, pšenicí, lesknicí a semencem. Mají rádi nedozrálé kukuřičné klasy, obilí a zelené krmení (např. ptačinec žabinec, pampelišku, salát, mladou mrkev i s natí, lebedu, klásky jitrocele většího a různé luční traviny). Z ovoce berou především jablka, hrušky a třešně, dále pak buráky a suché tvrdé rohlíky.
V době hnízdění jim podáváme bílé pečivo namočené v mléce, vaječný žír, piškoty apod.