Papoušek Vlnkovaný

 

 

Řád: Papoušci (Psittaciformes)

Čeleď: Papouškovití (Psittacidae)
Druh: Andulka vlnkovaná
(Melopsittacus undulatus)
Výskyt: Austrálie
Velikost: asi 22 cm (včetně ocasu)
Hmotnost: 30 - 40 g
Kroužek: 4,2 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 18 dnů
Potrava: krmivo pro drobné exoty + ovoce a zelenina

 

Samec:
Má zadní část témě, strany krku, horní záda a křídla bledé zemní hnědé barvy s černými a žlutými pruhy na hlavě a plášti, užšími a řidšími na křídlech, kde jsou pera lemovaná bíle. Spodní záda, kostřec, vrchní krovky ocasní a spodní partie jsou jasně zelené, čelo, uzdička, hrdlo a přední partie lící žluté, péra na lících zdobená modře, přes hrdlo řada černých skvrn, po stranách hrudi zelenavě žlutá, s úzkými černými pruhy. Spodní krovky křídelní jsou zelené, krovky ruční bledě modré, letky ruční a loketní zelené, zakončené žlutě; střední ocasní péra tmavě modrá, ostatní zelenomodrá se širokou žlutou skvrnou uprostřed, zobák olivově šedý, ozobí modré, duhovka bílá, nohy šedavě modré.

 

Samice:
Je podobná samečkovi. Ozobí má mimo dobu hnízdění bledě modré, v plodném období hnědavé.

Mláďata:
Jsou tmavší než dospělí. Černé skvrny na hrdle nevýrazné nebo chybí; pruhy na čele, duhovka temná.

Chov v zajetí:
Andulka vlnkovaná pro své pestré zbarvení, nenáročnost a odolnosti proti chladu a nemocem je středem zájmu všech začínajících chovatelů. Chovem těchto papoušků získávají své první poznatky a zkušenosti.
Andulka je společenský pták, u něhož se dosáhne lepších chovatelských úspěchů, je-li chován nejméně ve 2 nebo více párech. Andulky můžeme chovat v kleci 40x40x60 cm (1 pár), 40x40x100 cm (2 páry) nebo v menších voliérách. Dobře se snáší i s ostatními druhy papoušků a exotů, nejčastěji je chováme s korelou chocholatou. Většinou se těmto papouškům předkládají budky ležaté o rozměrech 15x25x15 cm. Vletový otvor má mít průměr 4,5 - 5 cm. Hnízdní důlek je nutný, aby se vejce nerozkutálela a nezchladila. Naplníme-li budku výstelkou, např. dřevěnými pilinami nebo směsí pilin a rašeliny, obvykle ji ptáci z budky odstraní a vejce jsou snesena na holé dřevo. Hnízdních budek má být vždy předloženo více, než je chovných párů, aby nedocházelo k nebezpečným bitkám při obsazování budek.
Tok samečka je výrazný. Obletuje samičku za vášnivého křiku. Odlétne na vzdálené bidélko, aby se ihned zase k samici vrátil a vzrušeně se trhavými pohyby hlavy dotýká svým zobákem jejího. Velmi často krmí samičku potravou z vlastního volátka. Nechá-li se samička krmit a občas leze do budky, odkud vynáší v zobáku piliny, je to neklamné znamení počátku hnízdění. V té době se ptáci několikrát denně páří. Snůška činí 3 - 12 vajíček, průměrně 5 - 6 kusů. U mladých samiček je počet obvykle menší, u starších větší. Vejce jsou snášena obden. Obvykle po prvním vajíčku na ně samička zasedá a zahřívá je sama. Inkubační doba je 17 až 18 dní, mláďata se líhnou postupně každý druhý den. Ptáci trus z hnízda nevynášejí, proto je nutné mláďatům čistit pravidelně drápy a klouby nožek a také budku a doplňovat ji novou výstelkou. Mláďata jsou po vylíhnutí holá, barvy růžově červené. Po sedmi dnech se pokryjí šedobílým chmířím; za 30 - 35 dní hnízdo opouštějí dobře opeřená a letu schopná. Po 15- ti dnech jsou mladí ptáci zcela samostatní. Necháváme je hnízdit 2x, nejvýše 3x v roce. Pohlavně dospívají velmi brzo (ve 3 - 4 měsících), necháváme je však hnízdit až ve věku 10 měsíců, aby odchov byl zdravý a silný.
Přezimování andulek není obtížné, protože to jsou značně odolní ptáci. Mnoho chovatelů je ponechává přes zimu v nevytápěných venkovních voliérách se záletem. I když snášejí tyto podmínky poměrně dobře, je nebezpečí, že jim omrznou drápky. Ideální teplota je pro ně 0° až +10°C.

Krmení:
Andulky krmíme směsí různých pros, loupaným i neloupaným ovšem. Tato krmiva podáváme v suchém i naklíčeném stavu. Rády berou i zelené krmivo (smetanku lékařskou, ptačinec), jablko, mrkev, polozralé obilí. Mláďatům podáváme měkké krmivo, přikrmujeme je houskou namočenou ve vodě nebo v mléce, popřípadě vaječnou míchanicí. Nezbytný je pro ně i říční písek a vápník, který podáváme v různé formě (sépie, omýtka, vaječné skořápky apod.).
Vodu jim podáváme denně čerstvou; pijí málo.