KORELA CHOCHOLATÁ

CHOVANÉ MUTACE:

LUTINO,ŠEDÁ,STRAKA,PERLOVÁ,BĚLOHLAVÁ

Řád: Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď: Kakaduovití (Cacatuidae)
Podčeleď: Korely (Nymphicinae)
Druh: Korela chocholatá
(Nymphicus hollandicus)
Výskyt: Vnitrozemní oblasti Austrálie
Velikost: 32 cm (včetně ocasu)
Hmotnost: 70 - 90 g
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 3 - 7 ks
Inkubační doba: 19 - 21 dnů
Potrava: hrubé krmivo pro menší papoušky

 

Samec:
Má základní zbarvení šedé, spodní partie bledší, místy s hnědavým nádechem; čelo, chocholka, přední část témě, lícní skvrny a hrdlo jsou jasně žluté; příuší cihlově červené až oranžové. Křídla tmavošedá s podélnými širokými bílými pruhy; malé krovky křídelní tmavošedé, přední letky loketní bílé, vnitřní popelavě šedé, vespod vesměs tmavošedé. Kostřec, vrchní krovky ocasní a střední ocasní pera světle šedá, krajní a spodek ocasu tmavošedé; zobák tmavošedý, duhovka tmavohnědá, nohy šedé.

 

Samice:
Má temeno, chocholku a lícní skvrny tmavě žlutošedé, skvrny na příuší bledšího odstínu; kostřec, spodní partie v dolní části a střední ocasní pera bledě šedá s menšími bledě žlutými skvrnami. Vnější ocasní pera žlutá, nepravidelně lemovaná tmavě šedou.

Mláďata:
Jsou podobná dospělé samičce. Samečci se obvykle vyznačují žlutým nádechem na obličeji.

Chov v zajetí:
Korela chocholatá je nejčastějším ptákem v našich voliérách, a to hned po andulce vlnkované. Je to nenáročný, značně odolný a snášenlivý papoušek a díky tomu byl odchován již v mnoha mutacích.
Hnízdí pravidelně a mnohokrát za sebou. Počátek tohoto stádia poznáme podle toho, že sameček krmí samičku a později se páří. Asi za 10 - 12 dní po prvním páření začíná snůška. Samice snáší 4 - 8 bílých vajíček (obvykle 5 - 6) a zahřívají je oba ptáci. Přes den samec, v noci samička. Od vylíhnutí jsou mláďata krmena oběma rodiči, později, když opustí budku (asi za 3 týdny), je krmí jen samec. Samice se chystá na další hnízdění.
Korely chocholaté poměrně brzy dospívají. Ponecháváme je hnízdit nejdříve v 10 až 12 měsících.
Pohlaví u dospělých jedinců lze snadno rozeznat podle rozdílného opeření. Obtíže nastávají u mladých ptáků (do 6 - 8 měsíců), poněvadž všechna mláďata jsou vybarvena stejně jako samička. U některých mladých samců lze pohlaví bezpečně rozeznat podle žlutě prokvetlé barvy na hlavě již po opuštění hnízda. Většinou se však toto zbarvení začíná objevovat až ve věku 8 - 9 měsíců. Mnozí chovatelé užívají spolehlivou metodu pro určení pohlaví mladých korel, avšak tento způsob není identifikovatelný ihned. Mláděti se vytrhne na jedné straně ocasu jedno nebo dvě žlutá krajní ocasní péra a jestliže vyrostou ve stejném zabarvení jako původní, jedná se o samici; objeví-li se péra černá, můžeme identifikovat samce. Mládě však musí mít nejméně 4 měsíce.
Voliéry pro tyto papoušky nemusí mít velké rozměry. Úspěšně zahnízdí i ve větších klecích. Na výběr hnízdních budek nejsou příliš nároční. Mohou být různých rozměrů a typů (stojaté i vodorovné). Chovatelé uvádí rozměry 25 x 25 x35(výška) cm, 21 x 21 x 35 cm apod. Dno má mít miskovitou prohlubeň (aby se vajíčka nerozkutálela) a vysypáno je pilinami. Vletový otvor má mít v průměru 6 - 8 cm.
Ptáci zahnízdí obvykle brzy na jaře. Přezimované korely snesou bez obtíží -20 stupňů Celsia. Voliéry je však nutné chránit přístřeškem před nepohodou a studenými větry.
Velice rády se koupají. Vodu jim podáváme denně čerstvou a v dostatečném množství. V době hnízdění se koupají častěji, neboť s mokrým peřím zanášejí do hnízda vlhkost.

Krmení:
Korely chocholaté mají dostat podobnou potravu jako jiné druhy australských papoušků. Podáváme jim všechny druhy prosa, slunečnici, oves, ptačí zob, semenec, klasy jitrocele, obilné klasy, naklíčené proso, pšenici, jablko, listy salátu, špenátu, pampelišky, ptačinec žabinec, tvrdý rohlík nebo vánočku máčenou ve vodě nebo v mléce, dobře vyždímanou, aby se rozpadala apod.
Před hnízdní sezonou a po dobu krmení mláďat jídelníček zpestřujeme a obohacujeme o vaječnou míchanici. Nezbytný je i jemný písek a drcené slepičí vaječné skořápky, kus starší omítky nebo ztvrdlého hašeného vápna.