AYMARA PRUHOVANÝ

Řád: Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď: Papouškovití (Psittacidae)
Druh: Aymara pruhovaný (Bolborhynchus lionela)
Výskyt: Střední a Jižní Amerika
Velikost: 16 - 17 cm
Hmotnost: 47 - 55 g
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 3 - 6 ks
Inkubační doba: 21 - 23 dnů
Potrava: směs semen pro malé papoušky + ovoce a zelené krmení

 

Samec:
Je zelený, přední část temene má nápadně modravou, horní partie olivové. Boky a strany prsou má olivově zelené, všechna péra s černým okrajem, hrdlo, střed prsou a břicho žlutavě zelené. Spodní krovky ocasní má žlutavě zelené s tmavě zelenými skvrnami na špici každého péra, ohbí křídla černé, malé a střední krovky křídelní široce lemované černě, vnější letky jasně zelené, spodní krovky křídelní a spodní strana letek jsou modravě zelené. Ocasní péra jsou tmavě zelená, na špici černá, zespodu špinavě zelená. Zobák je bledě rohový s růžovým nádechem, duhovka tmavě hnědá, běhák růžový.

Samice:
Je podobná samečkovi, je však menší a má na svém těle drobnější a užší černé kresby, zejména na kostřeci a malých křídelních krovkách. Ocasní péra má tmavě zelená, černé zbarvení na konci užší.

Mláďata:
Jsou podobná dospělým, ale celkové zbarvení mají matnější, černé skvrny méně zřetelné, modravý nádech na hlavě jasnější, zobák a nohy světlejší.

Chov v zajetí:
Aymara pruhovaný se chová v klecích po párech (cca o 1 m3) i v menších skupinách (2 - 3 páry) ve voliérách 1 x 2 x 2 (výška) m. Mezi chovateli traduje názor, že ve společném chovu snadněji hnízdí, má větší procento oplozených vajec a početnější odchovy. V takovém případě však musíme ptáky do voliéry vypustit najednou.
Aymara rychle přivyká na nové prostředí i svého ošetřovatele a zpravidla konzumuje vše, co se mu předloží. Chovat se může i v bytě, protože neničí dřevěné chovatelské zařízení, nekřičí jako jiní jihoameričtí papoušci, ale cvrliká a švitoří. Ostřejším hlasem se ozývá málokdy, pokud však začne jeden z nich, přidávají se i ostatní.
Samice snáší 4 - 6 vajíček; jedno ze snůšky bývá obvykle neoplozeno. Samice na vejce zasedá již od druhého sneseného vajíčka a za 20 až 21 dnů inkubace se líhnou mláďata. Po dobu hnízdění se sameček zdržuje se samičkou v budce, nebo vysedává v její blízkosti.
Aymara pruhovaný hnízdí nejraději v menších budkách zavěšených do horizontální polohy jako andulka. Jejich velikost se doporučuje u vertikální 17 x 17 x 28 cm a u horizontální 25 x 15 x 15 cm s vletovým otvorem 5 cm v průměru. Na dně má mít jemnější hobliny nebo ztrouchnivělé dřevo z vrby. Samice někdy výstelku z budky odstraňuje. V této činnosti ji zásadně nepomáháme, protože je stimulující k hnízdění.
Na kontroly hnízd nejsou aymarové citliví. Samice obvykle zůstává sedět na snůšce, načepýří peří zad a neodlétá z hnízda. Velmi často ji musíme z vajíček odsunout rukou, aby kontrola mohla být dokončena.
V minulosti je chovatelé chovali ve voliérách s drobnými exoty, kanáry, andulkami, korelami i alexandrem malým a nebylo mezi nimi žádných šarvátek.
Přestože jsou pohlavně dospělí již ve věku šesti měsíců, mají se ponechat hnízdit až v 10 - 12 měsících jako agapornisové.
Přezimovat se mají při teplotě 5 - 10 °C, mrazivému počasí je nevystavujeme.
Hnízdit mohou od začátku dubna do konce října v zahradních voliérách, ale od června začínají obvykle přepeřovat. V pokojích a vnitřních voliérách zahnízdí v kteroukoliv dobu.
Chováme-li aymary v klecích, volíme drátěné, protože rádi šplhají po pletivu a hlavou dolů se zavěšují i na její horní část. Ve voliérách je vhodné umístit více bidel a větví i silnějšího průřezu, protože po nich s oblibou pobíhají.
V budce celoročně nocují, proto ji v kleci ponecháváme i po skončeném hnízdění.

Krmení:
Aymary pruhované krmíme prosem, lesknicí, loupaným ovsem, slunečnicí, semencem, nigerem, kardi apod. Někteří je krmí směsí pro kanáry (bez řepky), směsí pro andulky (s přídavkem slunečnice) i směsí pro menší druhy papoušků. Pravidelně mají dostávat přes zimní období a v průběhu reprodukce naklíčená, nabobtnalá a nedozrálá semena a měkký žír; celoročně pak ovoce, různé bobuloviny a zelené krmení.
Neodmítnou ani piškot, tvrdý rohlík nebo bílé pečivo namočené v mléce. Mají velice rádi čerstvé větvičky, zvláště z hrušně a třešně.